Przedszkole
Ostatnie wpisy
Kategorie
Kalendarium
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiwa

O Nas

Zapraszamy do Przedszkola Specjalnego „Magiczny Zakątek” z punktem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

” Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem,
każdy ma czas swój i porę.
Niech to dla Ciebie będzie drogowskazem,
nie wszystkie kwiaty zakwitają razem.”

 

Każde dziecko ma prawo do pełnego dostępu do edukacji bez względu na to jaki prezentuje potencjał rozwojowy. Dlatego przedszkole powinno zapewnić opiekę, wychowanie i nauczanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa wszystkim dzieciom, również tym niepełnosprawnym.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w naszym przedszkolu stworzono grupy ogólnodostępne do 15 osób i grupy specjalne 2-6 osobowe. Uczestnictwo dzieci niepełnosprawnych w życiu grupy pozwala na bycie sobą  wśród innych, rozwijanie wiary we własne siły i zwiększanie samoakceptacji, wykształcenie motywacji i umiejętności pokonywania trudności, przygotowanie do udziału w życiu społecznym.Przedszkole nie tylko zapewnia opiekę dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych ale również prowadzi wszechstronną pracę rewalidacyjną i korekcyjną wspierając indywidualny rozwój dziecka.Terapią indywidualną i grupową objęte są dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju.

Placówka nasza zapewnia zajęcia z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną: psycholog, pedagog specjalny, logopeda, rehabilitant oraz pozostałych specjalistów wskazanych w orzeczeniu i opinii. Praca w oddziałach specjalnych odbywa się w systemie pięciogodzinnego pobytu dziecka w grupach 2-6 osobowych, w trakcie którego proponujemy:

  • zajęcia integracyjne w ramach których odbywać się będzie realizacja ustawowej podstawy programowej dla dzieci w wieku przedszkolnym, zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na zajęciach wykorzystywane będą przybory do działań twórczych, plastycznych i muzycznych, przybory do percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej, inne.
  • zajęcia indywidualne:
    • pedagogiczne – zajęcia rozwijające dojrzałość emocjonalną, społeczną
    • edukacyjne
    • komunikacyjne- zajęcia logopedyczne i zajęcia związane z procesem komunikacyjnym – ruchowe- zajęcia z zakresu integracji sensorycznej oraz ćwiczeń dużej i małej motoryki, obejmujące techniki ćwiczeń ruchów chwytnych i manipulacyjnych

Oferta terapeutyczna jest indywidualnie dostosowana do każdego dziecka. Pracujemy metodami: Marii Montessori, Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Castillo – Morallesa, Alternatywne metody porozumiewania się, oraz integracja sensoryczna i logorytmika.
Przedszkole czynne jest w godzinach od 6.00-17.00. Dzieci z orzeczeniami uczęszczające do grup specjalnych objęte są pięciogodzinną opieką z indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym w godzinach od 8.00 do 13.00.

Przykładowy rozkład dnia dla dzieci z grup specjalnych:
8.00-8.15    schodzenie się dzieci do przedszkola
8.15- 8.30   śniadanie w grupach integracyjnych
8.30-9.30    zajęcia grupowe
9.30-10.30  zajęcia w grupie integracyjnej- zabawy swobodne i zorganizowane   (muzyczne, plastyczne, konstrukcyjne)
10.30-11.15 zajęcia w grupie integracyjnej na świeżym powietrzu – spacery, zabawy ruchowe na przedszkolnym placu zabaw z wykorzystaniem sprzętu do integracji sensorycznej
11.15-11.45  obiad w grupie integracyjnej
11.45- 12.45 zajęcia grupowe
12.45- 13.00 przygotowanie do zajęć indywidualnych dodatkowych (rozchodzenie się dzieci, przechodzenie do gabinetów specjalistycznych)
od 13.00 zajęcia indywidualne dodatkowe dla dzieci ze wskazaniami wg orzeczenia i opinii

Zajęcia grup ogólnodostępnych realizowane są według nowej podstawy programowej zatwierdzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegółowy plan przedstawiony będzie na zebraniach z wychowawcami.